Citroen serwis – warszawa, bydgoszcz, kielce, wrocław, lublin
citroen serwis warszawa – Części citroen

Kierowalność samochodu i stateczność ruchu

Posted in Uncategorized  by admin
September 14th, 2019

Kierowalnością samochodu nazywa się skłonność do przyjmowania kierunku ruchu nadawanego mu przez kierowcę kołem kierownicy i utrzymywania tego kierunku podczas jazdy ze Średnią lub dużą prędkością. Statecznością ruchu samochodu, określoną popularnie jako „dobre trzymanie się drogi”, nazywa się skłonność samochodu do samoczynnego utrzymywania kierunku ruchu nadanego przez kierowcę za pomocą ustawienia kół przednich oraz skłonność do samoczynnego powracania do nadanego kierunku ruchu w przypadku wytrącenia z niego przez krótkotrwały impuls zewnętrzny. [patrz też: citroen forum, vw de konfigurator, serwis citroen warszawa ]

Samochody VW odznaczają się zarówno dobrą kierowalnością, jak i dobrą statecznością. Dzięki temu, że środek ciężkości samochodu znajduje się dość nisko, a koła obu osi rozstawione są szeroko, wypadki przewrócenia się samochodu VW zdarzają się bardzo rzadko i wynikają z reguły wskutek zupełnego dyletanctwa kierowcy lub silnego uderzenia bocznego o przeszkodę. Jedynym mankamentem, jak zresztą wszystkich samochodów z silnikiem umieszczonym z tyłu, jest utrudnione prowadzenie podczas silnego wiatru bocznego. Zwłaszcza porywisty wiatr boczny zmusza kierowcę do nieustannej uwagi i korygowania kołem kierownicy zboczenia z przyjętego kierunku jazdy. Dlatego też szczególną uwagę należy zwracać podczas wyjeżdżania z terenu zalesionego na otwartą przestrzeń. Należy wówczas przede wszystkim zmniejszyć prędkość, a następnie mocno trzymając. koło kierownicy przygotować się do lekkiego skręcenia kół w kierunku pod wiatr. Spychanie samochodu przez boczny wiatr jest szczególnie wyczuwalne przy małym obciążeniu. Dlatego też w razie niepełnego obciążenia samochodu pasażerami należy obciążyć dowolnym ładunkiem przedni bagażnik. Ułatwi to znacznie prowadzenie samochodu.

Należy również pamiętać, że dobra stateczność ruchu zależy w znacznym stopniu od prawidłowej regulacji i smarowania mechanizmów układu kierowniczego, sprawnie działających amortyzatorów oraz właściwego wyważenia kół. Istotny jest również rodzaj i stan ogumienia. Wszystkie koła powinny mieć opony o jednakowej rzeźbie bieżnika i o jednakowym stopniu jego zużycia. Warunek ten jest szczególnie ważny dla kół tej samej osi.

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: citroen forum serwis citroen warszawa vw de konfigurator