citroen serwis warszawa
citroen serwis warszawa – Części citroen

Posts Tagged ‘stacja kontroli pojazdów’

Poznajemy konstrukcję typowych samochodów

Posted in Uncategorized  by admin
February 26th, 2018

W dotychczasowych opisach wyjaśniliśmy budowę oraz działanie poszczególnych urządzeń, mechanizmów i zespołów samochodu. Zanim poznamy, jak tworzą one konstrukcję samochodu, dla podsumowania przypomnijmy ich przeznaczenie.

SILNIK — jest źródłem napędowym całego pojazdu. W silniku następuje zamiana energii cieplej (spalanie benzyny) na energię mechaniczną. Jak koń ciągnie wóz, tak silnik ciągnie samochód.

SPRZĘGŁO — służy do rozłączania układu napędowego pomiędzy silnikiem a skrzynką biegów. Przy częściowym włączeniu sprzęgło umożliwia łagodne ruszenie z miejsca. SKRZYNKA BIEGÓW — umożliwia zmienianie siły napędowej na kołach oraz jazdę wstecz.

PRZEKŁADNIA GŁÓWNA – zwiększa dodatkowo siłę napędową na kołach.

MECHANIZM RÓŻNICOWY – umożliwia napędzanie kół z różną prędkością w zależności od przebywanej przez koło drogi.

RESORY — łagodzą wstrząsy i kołysania nadwozia, spowodowane nierówną nawierzchnią drogi. UKŁAD KIEROWNICZY — umożliwia skręcanie kół przednich zależnie od życzenia kierowcy.

UKŁAD HAMULCOWY — służy do hamowania obrotów kół jezdnych i hamowania całego pojazdu.

GAŹNIK — służy do wytworzenia mieszanki paliwowo-powietrznej; po prostu rozpyla benzynę w strumieniu przepływającego powietrza.

CHŁODNICA — odbiera nadmiar ciepła wytworzonego w silniku.

AKUMULATOR — jest chemicznym magazynem energii elektrycznej.

PRĄDNICA — służy do wytwarzania energii elektrycznej podczas jazdy.

ROZRUSZNIK — to silnik elektryczny, który napędza wał korbowy w momencie rozruchu.

ELEKTRYCZNE SILNIKI pomocnicze — napędzają różne dodatkowe urządzenia jak dmuchawę, dźwignie wycieraczek szyb, wentylator chłodnicy.

Poszczególne samochody różnią się nie tylko kształtem i wielkością nadwozia, ale przede wszystkim rozmieszczeniem układu napędowego. Wiemy, że samochód może mieć napędzane koła przednie lub koła tylne. Przyjrzyjmy się najpierw, jak zbudowany jest samochód, który ma napędzane koła tylne, a silnik umieszczony w przedniej części nadwozia. Jest to samochód FIAT 1 32, lecz podobne rozwiązania mają również samochody FIAT 125P, ŁADA, WOŁGA, MERCEDES i in.  Silnik poprzez sprzęgło, znajdujące się w obudowie, oraz skrzynkę biegów napędza wał napędowy. Półosie kół tylnych napędzane są poprzez przekładnię główną, znajdującą się w obudowie. Nad silnikiem znajduje się gaźnik oraz filtr powietrza. Z silnikiem połączony jest układ chłodzenia. W zawieszeniu kół przednich wbudowane są resory śrubowe, a zawieszenie koła ma kształt trójkątnego wahacza. Tylny most napędowy jest połączony z nadwoziem za pomocą pary podłużnych wahaczy oraz pary wahaczy górnych. Samochód nie ma żadnej dodatkowej ramy podwozia. Całe pudło nadwozia tworzy sztywną konstrukcję, podłużnicach płyty podłogowej. Resory tylne mają kształt sprężyn śrubowych i naciskają bezpośrednio na obudowę osi tylnej. Wewnątrz resorów śrubowych przednich oraz wewnątrz resorów śrubowych tylnych wbudowane są amortyzatory teleskopowe (tłumiki drgań). [Zobacz tez: części zamienne do wózków widłowych, renault megane, stacja kontroli pojazdów]

Comments Off

Posts Tagged ‘stacja kontroli pojazdów’

Poznajemy konstrukcję typowych samochodów

Posted in Uncategorized  by admin
February 26th, 2018

Zbiornik paliwa 13 podwieszony jest pod płytą bagażnika. Z prawej strony pod płytą bagażnika znajduje się elastycznie zawieszony tłumik 17. Oczywiście, najlepiej poznamy budowę samochodu porównując opisy i rysunki z rzeczywistym rozmieszczeniem części i zespołów w prawdziwym samochodzie. Oglądając np. od spodu płytę podłogową samochodu FIAT 1 27, zauważymy, że wzdłuż nadwozia przymocowane są równolegle trzy rurki stalowe. Wiemy z opisów, że jedna rurka doprowadza płyn hamulcowy do kół tylnych; drugą rurką płynie benzyna ze zbiornika do pompy paliwa. Odszukawszy początek i koniec rurki trzeciej wykryjemy i jej przeznaczenie: trzecią rurką nadmiar benzyny z filtra gaźnika odpływa z powrotem do zbiornika paliwa. Dzięki temu układowi filtr benzyny na gaźniku jest w sposób ciągły przepłukiwany, co zapobiega zanieczyszczeniu dysz gaźnika. Najwięcej uwagi kierowca powinien poświęcić poznaniu budowy tych mechanizmów, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy, a więc układu kierowniczego, układu hamulcowego oraz elementów zawieszenia kół. Mimo pewnych ogólnych zasad konstrukcyjnych, samochody różnią się bowiem budową poszczególnych urządzeń. Zupełnie inaczej jest rozwiązane np. zawieszenie kół przednich w kołach napędzanych (np. FIAT 127, AUDI 50), a inaczej w samochodach, w których koła przednie nie są napędzane (np. FIAT 125P, ŁADA). Znając budowę elementów zawieszenia kół kierowca może sam właściwie ocenić ich stan techniczny, gwarantujący bezpieczną jazdę.

Znajomość budowy samochodu nie powinna się ograniczać do poznania wyglądu i rozmieszczenia mechanizmów i zespołów. Równie ważne jest umiejętne korzystanie z funkcji poszczególnych urządzeń. Jeżeli np. w danym samochodzie wbudowane jest urządzenie wspomagania hamulców, to należy praktycznie poznać, jak urządzenie to wpływa na efekt hamowania. Urządzenie wspomagające („serwohamulec) ma kształt zamkniętej puszki iznajduje się za pompą hamulca. Wewnątrz tej puszki znajduje się przepona uruchamiana podciśnieniem powietrza. W czasie naciskania pedału hamulca następuje samoczynne uruchomienie przepony, która wzmacnia nacisk na tłok pompy hamulca. Przy tym urządzeniu należy bardzo elastycznie naciskać pedał hamulca, gdyż gwałtowne hamowanie może być niebezpieczne. Aby bezpiecznie jeździć, należy dokładnie poznać przeznaczenie poszczególnych dźwigni, cięgieł, przełączników i włączników obsługiwanych przez kierowcę. W czasie normalnej jazdy, naciskanie przełączników i dźwigni nie powinno odwracać uwagi kierowcy od drogi. Trzeba bez zastanawiania się wiedzieć nie tylko do czego służą pedały, lecz również, jakie jest przeznaczenie i do czego służą wszystkie przełączniki i lampki sygnalizacyjne. [Zobacz tez: części zamienne do wózków widłowych, renault megane, stacja kontroli pojazdów]

Comments Off

« Previous Entries