Citroen – wynajem samochodów
Wynajem samochodów citroen i innych marek. Warszawa, kraków Poznań Gdańsk

Posts Tagged ‘wycieraczki samochodowe’

Jazda w nocy

Posted in Uncategorized  by admin
August 17th, 2016

Trzeba pamiętać, że widoczność zależy nie tylko od jakości reflektorów samochodu, lecz także od barwy i kontrastu przedmiotów. Podczas jazdy samochodu reflektory oświetlają pewien odcinek drogi, poza którym widoczność jest bardzo niewielka. W związku z tym samochody, furmanki lub piesi, znajdujący się na poboczu, zwłaszcza na zakrętach, mogą być słabo widoczni. Nieraz trudno jest zawczasu dostrzec i ocenić niebezpieczeństwo. Sytuacja pogarsza się jeszcze, gdy kolor lakieru samochodu lub ubrania pieszego mało kontrastuje z otoczeniem. Prędkość jazdy w nocy powinna być prawie zawsze mniejsza niż w dzień. Tylko na prostych odcinkach drogi o dobrej widoczności, gdzie nie ma niebezpieczeństwa napotkania niespodziewanej przeszkody, można rozwinąć większą prędkość. Szczególnie niebezpieczne jest olśnienie kierowcy reflektorami samochodu jadącego z przeciwka. Przez pewną chwilę kierowca wówczas w ogóle nie widzi lub widzi bardzo słabo. Proces adaptacji wzroku po olśnieniu u niektórych kierowców trwa do 10 sekund, a niekiedy nawet dłużej. W tym czasie kierowca jadący z prędkością tylko 110 m, praktycznie nie mając możliwości nie tylko lecz nawet utrzymać odpowiedniego kierunku Dlatego też zbliżając się do samochodu jadącego z przeciwka i przewidując możliwość olśnienia należy zmniejszyć prędkość na tyle, aby móc w każdej chwili zatrzymać samochód. Oprócz tego kierowca mający długotrwały proces adaptacji wzroku powinien unikać jazdy w nocy. Jeżeli zaś musi jechać nocą, powinien, biorąc pod uwagę tę cechę swego wzroku, stosować odpowiednią technikę jazdy. Znacznie męczy wzrok, pogarsza widoczność i zwiększa stopień olśnienia brudna szyba przednia w samochodzie. [podobne: granulaty tworzyw, wycieraczki samochodowe, dealer mitsubishi ] Jeżeli więc nie pomaga włączenia spryskiwaczy i wycieraczek, trzeba zatrzymać się i przetrzeć szybę mokrą gąbką lub szmatą, a następnie wytrzeć do sucha. Światła drogowe odbite w lusterku wstecznym mogą również spowodować olśnienie kierowcy. Dlatego zbliżając się do wyprzedzanego samochodu lub jadąc za innym samochodem należy włączyć światła mijania. O zamiarze wyprzedzania trzeba uprzedzać za pomocą sygnału świetlnego, a nie dźwiękowego. Światła drogowe wolno włączyć dopiero w chwili zrównania się obu pojazdów.

Comments Off

Posts Tagged ‘wycieraczki samochodowe’

Jazda w nocy

Posted in Uncategorized  by admin
August 17th, 2016

W celu uniknięcia poślizgu na zaśnieżonej, oblodzonej lub zabłoconej jezdni należy dążyć do zmniejszenia siły napędowej i jednocześnie do zwiększenia siły przyczepności. Zmniejszenie siły napędowej można uzyskać przez: powolne ruszanie z miejsca na drugim biegu, jazdę ze Średnią prędkością obrotową silnika i bardzo powolne rozpędzanie samochodu podczas zmiany biegów. Siłę przyczepności można zwiększyć przez: stosowanie opon M + S z kolcami, założenie łańcuchów przeciwślizgowych, podsypanie pod koła napędowe piasku, podłożenie desek lub drabinek sznurowych oraz zwiększenie nacisku kół na jezdnię. Jeszcze trudniejsza jest jazda i ruszanie z miejsca na miękkiej nawierzchni. Na piasku, śniegu, rozmokłej łące lub glinie zwykle bieżnik obracającej się opony przesuwa miękkie podłoże i koła zagłębiając się nie toczą się do przodu. Nie można dopuścić do zbytniego zagłębienia się kół, gdyż wówczas podwozie samochodu oprze się o nawierzchnię i wyjechanie bez pomocy z zewnątrz będzie niemożliwe. ostrożnego i powolnego ruszania z miejsca koła napędowe zaczną się ślizgać, należy zaniechać dalszych prób i podłożyć pod koła deski, gałęzie, kamienie lub szmaty. [podobne: granulaty tworzyw, wycieraczki samochodowe, dealer mitsubishi ] Późną jesienią lub w zimie na drogach poza miastem trzeba jechać szczególnie ostrożnie na odcinkach zalesionych. Wskutek większej wilgotności i zacienienia lód utrzymuje się tam nawet w słoneczny dzień, gdy odkryta droga jest sucha. Niebezpieczny jest również przejazd przez wiadukty i mosty, na których szybciej powstaje i dłużej utrzymuje się powłoka lodu.

Jazda w nocy jest dla kierowcy bardziej męcząca niż jazda w dzień, niekiedy jednak bywa koniecznością. Zdarza się również, zwłaszcza latem, że kierowca celowo wybiera nocną jazdę, chcąc uniknąć upału i dużego nasilenia ruchu w dzień. Cechą szczególną nocnej jazdy jest gorsza niż w dzień widoczność nawet na ulicach dobrze oświetlonych. Na drogach poza obrębem miast i osiedli widoczność zmniejsza się jeszcze bardziej, a dodatkowo powstaje niebezpieczeństwo olśniewania przez reflektory samochodów jadących z przeciwnej strony. Mniejsza widoczność powoduje konieczność zmniejszenia prędkości jazdy. Nieprzestrzeganie tej zasady staje się często przyczyną wypadków drogowych. Na podstawie statystyki wypadków drogowych stwierdzono, Że mimo znacznego zmniejszenia nasilenia ruchu w nocy liczba wypadków nie jest mniejsza niż w dzień. Dlatego też kierowca powinien pamiętać, że wybór bezpiecznej prędkości uwarunkowany jest możliwością zatrzymania się przed przeszkodą w zakresie ograniczonego pola widzenia.

Comments Off