citroen serwis warszawa
citroen serwis warszawa – Części citroen

Posts Tagged ‘Wypożyczalnia samochodów Gdańsk’

Układ kierowniczy

Posted in Uncategorized  by admin
February 16th, 2018

Układ kierowniczy samochodów VVV składa się z mechanizmu kierowniczego i mechanizmu zwrotniczego. Mechanizm kierowniczy składa się z koła kierownicy, wału kierownicy, przekładni kierowniczej i ramienia kierowniczego. Mechanizm zwrotniczy, składający się z poprzecznych drążków kierowniczych, służy do skręcania kół kierowanych odpowiednio do przekazywanych na niego przez mechanizm kierowniczy ruchów koła kierownicy. Elementy mechanizmu zwrotniczego są ze sobą połączone za pomocą przegubów kulistych, co umożliwia zmianę ich wzajemnego położenia. Drążki kierownicze wykonane z rur stalowych zakończone są końcówkami Stanowiącymi obsadę przegubu. Układ kierowniczy dodatkowo wyposażony jest w hydrauliczny amortyzator wstrząsów. Od sierpnia 1965 r.  boczne skręty kół ograniczono przez zderzak przyspawany do przedniej osi i wyposażony w Śruby regulacyjne, współpracujące z dodatkową dźwignią kierownicy. Sworznie poprzecznych drążków kierowniczych zabezpieczono specjalnymi nakładkami uszczelniającymi. Od sierpnia 1967 r. zastosowano teleskopową kolumnę kierownicy, skracającą się w przypadku uderzenia. Przekładnia kierownicza składa się ze ślimaka globoidalnego z rolką. [hasła pokrewne: Wypożyczalnia samochodów Gdańsk, , renault twingo promocje ] W modelu VW 1200 przełożenie przekładni wynosi 14,34 (do lipca 1961 r. — 14,15), a zakres przekręcania koła kierownicy 2,4 obrotu. W modelach VW 1300 i VW 1500 przełożenie przekładni wynosi 15, a zakres przekręcania koła kierownicy wynosi 2,7 obrotu. Najmniejszy promień zawracania wynosi 5,5 m. W samochodach wyprodukowanych przed sierpniem 1964 r. co 10 000 km należy sprawdzać poziom oleju w przekładni kierowniczej i w przypadku stwierdzenia nieszczelności uzupełnić go. Wymiany oleju Wytwórnia nie przewiduje. Do przekładni kierowniczej, bez względu na porę roku, stosuje olej hipoidalny o lepkości SAE 90 (krajowy odpowiednik — Hipol 15) w ilości 0,125 | (w samochodach prod. do sierpnia 1961 r.) oraz 0,15 1 w nowszych. W celu sprawdzenia poziomu oleju w przekładni kierowniczej należy wyjąć koło zapasowe. Wówczas przez okienko w blaszanej osłonie można wykręcić kluczem 8 mm korek zamykający wlew. Olej powinien sięgać do dolnej krawędzi gwintowanego otworu. Dolewać można wyłącznie olej tego samego gatunku, jaki znajduje się w przekładni. W tych samych okresach należy sprawdzać luz na kole kierownicy. Gdy przednie koła ustawione są do jazdy na wprost, koło kierownicy powinno mieć ruch jałowy około 10 mm. Przekładnia kierownicza nie może być spasowana zbyt ciasno, gdyż utrudniałoby to prowadzenie samochodu i uniemożliwiało swobodny powrót koła kierownicy po przejechaniu zakrętu. Dlatego też regulacja przekładni kierowniczej może być przeprowadzana wyłącznie w stacji obsługi.

Comments Off

Posts Tagged ‘Wypożyczalnia samochodów Gdańsk’

Układ kierowniczy

Posted in Uncategorized  by admin
February 16th, 2018

Tylne zawieszenie jest niezależne, most napędowy wahliwy i wahacze wzdłużne. Resorowanie na poprzecznych okrągłych drążkach skrętnych i amortyzatorach teleskopowych. Od sierpnia 1966 r. w modelach VW 1300 i VW 1500 wprowadzono drążek wyrównawczy w tylnym zawieszeniu, aby zmniejszyć przechył pojazdu na zakręcie. W związku z tym zastosowano bardziej elastyczne drążki skrętne. Zmieniono średnicę drążka skretnego na 21 mm. Rozstaw kół tylnej osi zwiększono 0 58 mm, do 1380 mm. Łożyska tylnych kół są smarowane olejem znajdującym się w skrzynce biegów i przekładni głównej. Tylko w samochodach VW z automatyczną skrzynką biegów i w nowszych samochodach z wahaczami skośnymi konieczne jest smarowanie łożysk tylnych kół w takich samych okresach, jak przednich kół. W przypadku uszkodzenia gumowej osłony przegubu tylnej osi następuje wyciek oleju, wskutek czego może nastąpić uszkodzenie zespołu napędowego. Gumową osłonę należy bezwzględnie wymienić, a ubytek oleju uzupełnić. Oryginalna osłona stanowi zamknięty pierścień i założenie jej wymaga częściowego demontażu tylnej osi. Demontażu można uniknąć, zakładając osłonę przeciętą wzdłużnie i skręcaną śrubami z nakrętkami. [więcej w: Wypożyczalnia samochodów Gdańsk, , renault twingo promocje] Osłony takie sprzedawane są jako części zamienne. Zużyte lub uszkodzone amortyzatory wpływają ujemnie nie tylko na komfort jazdy ale również na stateczność i kierowalność samochodu. Oprócz tego brak odpowiedniego resorowania w przednim zawieszeniu powoduje szybsze zużycie elementów układu kierowniczego. Dlatego też podczas obsługi samochodu należy również sprawdzać stan amortyzatorów. Amortyzatory sprawdza się najpierw przez oględziny zewnętrzne głady wycieku płynu Świadczą o uszkodzeniu, wskutek czego amortyzator, nie tłumi drgań lub tłumi je w nieznacznym stopniu. Następnie, naciskając kolejno na błotniki, należy rozkołysać nadwozie nad każdym kołem. Sprawny amortyzator powinien stłumić rozkołysanie nadwozia po dwóch, a najwyżej trzech wahnięciach.

Amortyzatory w samochodach VW są nierozbieralne i w związku z tym nie są przewidziane do regeneracji. Wprawdzie niektóre warsztaty rzemieślnicze przeprowadzają regenerację tych amortyzatorów, ale praktyka wykazała, że jest to zabieg mało skuteczny i nieopłacalny, gdyż amortyzatory po regeneracji nie wytrzymują zwykle większego przebiegu niż 5000 km. Uszkodzone lub zużyte amortyzatory należy wymieniać na nowe. W samochodach produkowanych przed sierpniem – 1965 r. wymontowanie amortyzatorów nie jest zbyt trudne. Należy jednak przedtem zdjąć koła. gruby i nakrętki amortyzatorów przedniego zawieszenia odkręca się kluczem 17 mm. Do odkręcenia nakrętek mocowania amortyzatorów w tylnym zawieszeniu potrzebny jest jeszcze klucz 19 mm. W samochodach produkowanych od sierpnia 1965 r. wymontowanie amortyzatorów jest trudniejsze, a także potrzebny jest klucz specjalny SW 42. Czynność tę należy więc powierzyć stacji obsługi.

Comments Off

« Previous Entries